Lokal – nowe czy z rynku wtórnego?


Kupno mieszkania to decyzja, która powinna być odpowiednio przemyślana i nigdy pochopna. Dlatego także jeżeli już można uzyskać kredyt na wymarzone „M” lub również ma się na ten cel odłożone oszczędności, warto rozpocząć rozglądać się za jakimś interesującym lokum. Na początku przeważnie pojawia się pytanie – czy lepsze będzie mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też wtórnego? Generalnie sprawa prezentuje się tak, że mieszkania z obu tych rynków są pod kątem swoich cen podobne – wystarczy tylko wejść na portale ogłoszeniowe, aby się o tym przekonać. Nieraz wręcz mieszkania nowe są tańsze od tych z drugiej ręki, ponieważ spadki na rynku mieszkaniowym spowodowały, że deweloperzy zaczęli obniżać ceny, by zachęcić nabywców do kupna domów i mieszkań. Więc kwestia cen nie powinna wpływać zanadto na podjętą decyzję. Niemniej trzeba wskazać na inne sprawy, między innymi te dotyczące zlokalizowania, zaplecza oraz dodatkowo stanu technicznego budynku.

Bez wątpienia, w nowym budownictwie wykorzystuje się już współczesne technologie, które pozwalają uzyskać dom przyjemne dla oka, energooszczędne, funkcjonalne pod kątem rozmieszczenia pomieszczeń. Budynki wyposażone są w przyszłościowe windy, garaże podziemne, a same osiedla są strzeżone, co podnosi bezpieczeństwo ich mieszkańców. W sytuacji osiedli z wielkiej płyty posiadamy do czynienia jednak z nie gorzej przygotowaną infrastrukturą, która polega przede wszystkim na łatwiejszym dostępie do wszelkiego rodzaju punktów usługowych i handlowych. Na starszych osiedlach znajduje się dużo sklepów, kiosków, salony kosmetyczne, fryzjerskie, również kluby fitness, a do tego przedszkola, szkoły, poczty, ośrodki zdrowia. Nowsze osiedla nie mogą niestety pochwalić się aż tak atrakcyjnym zapleczem. Ponadto jeszcze warto mieć na uwadze o dylematach związanych z komunikacją.

Starsze osiedla mieszkaniowe mają komunikację dobrze rozwiniętą, gdy chodzi o dojazdy autobusami, nieraz wręcz tramwajami. Do tego też drogi dojazdowe są w znaczącej liczbie sytuacji właściwie dopracowane, chociaż niewątpliwie nie jest to żadną regułą. Na osiedlach znacznie młodszych komunikacja bardzo często jest znacznym kłopotem – brak łatwego dojścia do przystanków, wąskie drogi, które generują korki, zatłoczone autobusy to często spotykany widok w pobliżu nowych osiedli. Co więc powinno się wyselekcjonować? Trzeba z dokładnością przemyśleć każdą propozycję, w tym również zwracając uwagę na opisane wcześniej kłopoty. Gdy wybór jest duży, a teraz ze 100% pewnością można przebierać w ofertach, trzeba wyselekcjonować taką nieruchomość, która będzie optymalna i to zarówno w tym momencie, jak i za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s