Deweloperzy obniżają ceny mieszkań – teraz opłaca się kupować


Boom mieszkaniowy miał miejsce dobrych kilka lat temu. Bardzo łatwa przystępność do kredytów, również tych w zagranicznych walutach, głównie franku szwajcarskim, dużo nowych inwestycji mieszkaniowych spowodowały, że na lokalu cały czas był popyt i tym samym ich ceny również były windowane przez deweloperów. Ponadto wiele mieszkań z rynku wtórnego zyskało na wartości. Jak sytuacja przekazuje się aktualnie? Głównie boom mieszkaniowy posiadamy już za sobą. Czy to dobry czas na kupienie swojego lokum? I tak, i nie, ponieważ kondycja rynku jest już nieco inna.

Przede wszystkim trudniej jest tym osobom, które chciałyby dostać kredyt na zakup domów i mieszkań. Banki w tym zakresie postępują według specjalnych rekomendacji, które dokładnie nakazują badać zdolność kredytową. Zawężono również dostęp do tańszych kredytów walutowych, więc łatwiej jest przy posiadaniu stosownej zdolności kredytowej o dostanie kredytu w złotym, niemniej jest on droższy. Z całą pewnością, korzystać można było z skryptu Rodzina na Swoim, od początku 2014 roku ma być wdrożony kolejny program o nazwie Dom dla Młodych, dzięki któremu mężczyźni i kobiety do 35. roku życia będą mogły otrzymać pomoc finansową w wysokości od 10% do 20% wartości lokalu mieszkalnego.

O kredyt zatem ma możliwość być nie najprościej, chociaż całkiem możliwe, że wprowadzony program Mieszkanie dla Młodych sytuację poprawi i dostęp do nieruchomości będzie szerszy. Tyle o dylematach majątkowych, warto przejść też do tych, które powiązane są z samymi mieszkaniami i domami, w szczególności tymi z rynku pierwotnego. Deweloperzy nadal prowadzą inwestycję w branż mieszkaniowej, niemniej jednak domu nie sprzedają się już tak dobrze. Największym powodzeniem cieszą się kawalerki i mieszkania mniejsze, a to z prostego powodu, którym są przede wszystkim niższe ich ceny.

Gdy planuje się właśnie zakup małego mieszkanka, warto dokonać rezerwacji jak najwcześniej, ponieważ kupno lokalu już oddanego do użytku jest znacznie trudniejsze, jeśli posiada posiadać ono mniejszą powierzchnię. Plusem są za to niższe ceny domów i mieszkań. Rynek się uspokoił i dla zwiększenia swojej dystrybucji deweloperzy obniżają ceny. Dlatego również jeżeli już będzie się chciało nabyć mieszkanie i można otrzymać na nie kredyt albo także ma się oszczędności, warto zrobić to właśnie, szczególnie o ile nie spełnia się warunków przedstawionego wcześniej programu rządowego Lokal mieszkalny dla Młodych. Szacuje się, że po jego wejściu w życie ceny mieszkań pójdą znowu w górę, ponieważ zwiększy się zainteresowanie nimi. Ci, którzy chcą nabyć spersonalizowane dom i kwalifikują się do kodu, mają dość twardy orzech do zgryzienia, ponieważ dopłata państwowa może w dużej mierze pójść w tej chwili na podwyżki kosztów mieszkań.

Warto zatem rozeznać się na rynku, sprawdzić dostępne inwestycje, które kwalifikowałyby się na program, sprawdzić ich koszty, prawdopodobnie już w tym momencie dokonać przedpłaty, żeby zawrzeć umowę jeszcze na atrakcyjnych cenach. Gdy w ciągu roku planuje się zakupienie lokalu mieszkalnego, powinno się w tym temacie działać już właśnie – pozostawienie sprawy na ostatni moment to zawsze więcej problemów związanych z wyższymi kosztami, zawężoną dostępnością atrakcyjnych nieruchomości.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s