Mieszkanie jednorodzinny – budować czy kupować?


Marzysz od dawna o własnym domu jednorodzinnym z ogrodem oraz dużą przestrzenią tylko dla ciebie i twoich bliskich? Wiadomo, że mieszkanie nie jest w stanie zaoferować w tym zakresie aż tak atrakcyjnych rozwiązań jak dom, chociaż niewątpliwie i ono posiada liczne plusy. Gdy natomiast dom jest jedyną nieruchomością, która wchodzi w grę, w przyszłości powinno się podjąć na początek jeszcze jedną decyzję – budować czy kupować?

Aktualnie deweloperzy cały czas realizują inwestycje mieszkaniowe, w tym nie tylko osiedla, ale również domy jednorodzinne, zarówno na osiedlach jako domy szeregowe, jak i wolno-stojące. Wybranie gotowego lokalu ma liczne plusy, głównie pozwala na dostanie domów i mieszkań zazwyczaj w atrakcyjnej umiejscowienia, co więcej także można kupić ją najczęściej bez czekania, dosłownie od ręki, gdy inwestycja została już zrealizowana. Budowa mieszkania w tradycyjnej technologii murowanej to przeważnie mniej więcej roku, chociaż można także zdecydować się na lokale mieszkalne szkieletowe czy z bali drewnianych, które wznosi się w krótszym okresie. Domy realizowane poprzez deweloperów mogą być też wykończone „pod klucz”, czyli można od razu się do nich wprowadzić – wykończenie wnętrza „pod klucz” może być zlecone przez klienta i tym samym może odzwierciedlać jego gust.

Natomiast budowanie mieszkania samodzielnie to już więcej formalność, prac i czasu. O ile nie dysponuje się odpowiednią do tego działką, trzeba będzie ją odnaleźć i zakupić. Gdy będzie to działka rolna, należy ją przemienić w budowlaną, co pociąga za sobą również dodatkowe koszty i oczekiwanie. Budowę powinno się zlecić wykwalifikowanej ekipie, powinno się więc znaleźć ekspertów, zamówić ich, naturalnie wybrać projekt domu jednorodzinnego, co jest plusem, ponieważ można dobrać go do swojego zlecenia. Też będzie należało kupić stosowne materiały budowlane, co następuje po wybraniu technologii budowy. Pracy i tym samym stresu jest znacznie więcej niż wówczas, gdy kupuje się już gotowy mieszkanie. Jak przekazują się kwestie cenowe w tym zakresie?

Ogólnie rzecz ujmując za lokale mieszkalne gotowe płaci się więcej od tych budowanych samemu, ale dużo uzależniony jest od wskazanego już czynnika dotyczącego rodzaju budownictwa, również od lokalizacji, powierzchni, wielkości działki. Wybudowanie mieszkania, w szczególności na terenach, które nie odznaczają się wysokimi cenami gruntów, nie jest jednak aż tak drogie. Gdy natomiast na pierwszym miejscu liczy się jak najszybsze wprowadzenie się do wymarzonego lokalu, wtedy bardziej atrakcyjnym rozstrzygnięciem będzie kupno już gotowego, chyba że planuje się wybudowanie lokalu w specjalnych technologiach pozwalających na szybkie zakończenie inwestycji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s