Dom drewniany – czy w Polsce mądrze tak mieszkać?


Szybkie wybudowanie domu bez znacznych kosztów? Tak właśnie reklamują się te firmy, które zajmują się konstrukcją domów drewnianych, w tym domów szkieletowych oraz domów z bali. Czy jest opłacalne wybierać w tym momencie taki typ budownictwa, o ile planuje się postawienie własnego mieszkania? Wszyscy, którzy stają przed obowiązkiem wyboru, posiadają nieraz z tym duże problemy. Przede wszystkim w Polsce tradycja budowania domów drewnianych nie jest długa. W dużej liczbie przypadków wielu z nas domki drewniane kojarzą się z letniskowymi, a nie takimi, w których można mieszkać na okrągło przez całe 356 dni w roku. Na większą popularność domów murowanych w naszym państwie ma wpływ kilka różnorakich czynników.

Przede wszystkim uważa się, że ma tutaj dużo do powiedzenia nasza pogoda. Niemniej jest to argument nietrafiony – domy o drewnianych szkieletach są na przykład bardzo popularne w krajach skandynawskich i w Kanadzie, gdzie, jak wiadomo, klimat jest znacznie bardziej surowy od polskiego. Także argument dotyczący niszczenia lasów przez wycinkę drzew do budowy domów nie ma podparcia w faktach – w Polsce bilans drzewny jest do długiego czasu dodatni. Też polskie drewno jest bardzo dobrej jakości, dlatego również można bez problemów wybudować z niego dobrej jakości lokal. Niemniej jednak do jego postawienia wymagane jest posiadanie znacznego doświadczenia w tej technice budownictwa. Dlatego też trzeba budowę domów drewnianych zlecać tylko tym firmom, które są w tej branży wykwalifikowane i posiadają odpowiednie zaplecze do przygotowywania elementów drewnianych.

Mieszkania drewniane mogą być więc analogicznie ciepłe, przytulne i efektywne jak murowane, niemniej trzeba liczyć się z tym, że są one też mniej trwałe – ich przewidywalna wytrzymałość szacowana jest na około 40 lat, chociaż dużo zależy od technologii wykonania i zastosowanych materiałów. Więc w bardzo wielu przypadkach podnoszone argumenty poprzez przeciwników drewnianego budownictwa nie mają pokrycia w srzeczywistości. Warto jednakże wskazać na jeszcze jeden argument w tym zakresie, który świadczy o mniejszej popularności budownictwa drewnianego w Polsce – to nasza mentalność. Lokale kojarzymy z czymś, w czym mieszka się długimi latami, wielopokoleniowo, prócz tego uznajemy mieszkania za coś niezmiennego, w trakcie gdy w innych państwach, gdzie budownictwo szkieletowe jest popularne, nie przywiązuje się do miejsca zamieszkania tak dużej wagi.

Warto także na koniec wspomnieć o sprawach dotyczących ceny. Mieszkania w technologiach szkieletu drewnianego oraz dodatkowo lokale z bali są tańsze od domów murowanych, ale nie są to znaczne różnice. Na pewno, na plus należy zaliczyć prędkość budowy – można mieć dom z lekkich materiałów już w kilka miesięcy, podczas gdy budowa murowanego zajmie nieraz ponad rok. Lokale drewniane zatem w Polsce nie są jeszcze tak popularne i być może przenigdy nie będą tak chętnie wybierane jak w państwach, gdzie już od wielu lat są one wpisane w krajobraz miasteczek. Nie znaczy to natomiast, że zainteresowanie nimi jest nikłe – wprost przeciwnie, coraz więcej osób, szczególnie młodych, wybiera takie właśnie domy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s